Категорії Аналітика

Як правильно купити ноутбук: поради щодо вибору і купівлі

Купити ноутбук – завдання не просте, і підходити до вирішення цього питання треба не менш серйозно, чим до придбання будь-якої іншої техніки. Як і в разі покупки настільного комп’ютера часто при виборі приділяється увага технічним характеристикам ноутбука. Але тут також важливі і фізичні розміри пристрою, вага і зручність користування (ергономіка).

Залежно від цілей, для яких ви збираєтеся купити ноутбук, звужуватиметься коло пропонованих моделей. При цьому завжди треба пам’ятати, що апгрейд в майбутньому буде майже неможливий, тому варто відразу купити ноутбук зі всіма необхідними можливостями. Тому ми пропонуємо вам докладні поради, що згодяться вам при виборі і купівлі ноутбука та дозволять купити ідеальний та правильний саме для вас пристрій.

Екран (дисплей) ноутбука, матриця

Задачі, які будуть поставлені для переносного комп’ютера, грають вирішальну роль в питанні, який купити ноутбук. З великим дисплеєм зручніше працювати, але компактність і менша вага має свої позитивні сторони. Якщо вам в повсякденному користуванні не треба 17 дюймового екрану, то краще купити ноутбук з меншим екраном (він менше важитиме і розміри менші), а коли вам треба буде більший екран ЗАВЖДИ є можливість під’єднати ноутбук до зовнішнього монітору/LCD-телевізора.

Технології екрану майже ніхто з виробників не вказує: дуже часто виробники не вказують навіть, яка підсвітка екрану, не кажучи вже про технологію матриці, але вибір екрану і матриці ноутбука мають дуже важливе значення.

Акумулятор (батарея) ноутбука

Час роботи ноутбука від одного заряду акумулятора є важливим критерієм при виборі. Ноутбук найчастіше використовується як переносний комп’ютер, тому час роботи має бути максимальним. Інакше він може вимкнутися в самий непідходящий момент. Якщо ви збираєтеся купити ноутбук, але ви будете постійно близько до джерела живлення, то ємність акумуляторної батареї стає менш важливою.

Мінімальний час роботи ноутбука від акумулятора 2 години, але якщо вміти зберігати батарею ноутбука, то цей час значно подовжується. Тип батареї переважно завжди Li-Ion. В даний час існують моделі, які здатні працювати до 11 годин, наприклад Lenovo ThinkPad X1. Але врахуйте, що виробники вказують це значення при роботі в одному режимі і з навантаженням нижче середнього. Тому, при довгому знаходженні в місцях, де зарядка неможлива, бажано відразу купити до ноутбука додатковий акумулятор.

Однак у деяких ноутбуках, як наприклад у Lenovo ThinkPad X250, можливе приєднання відразу двох акумуляторів: один (т. зв. Battery slice) через роз’єм станції приєднання (Docking Station) та інший в стандартне гніздо для батареї. З такою конфігурацією ноутбуки можуть працювати і 20 годин від батареї, адже ємність батареї для такої конфігурації десь близько (85 Вт*год+84 Вт*год)=169 Вт*год.

Який вибрати процесор ноутбука

Багато хто вважає його найважливішою частиною комп’ютера і, підбір конфігурації, починають саме з нього. А сам процесор вибирають по тактовій частоті, нібито, чим вона вища, тим він продуктивніший – це не зовсім так. Тактова частота процесора аж ніяк не характеризує продуктивність всієї машини.

Продуктивність самого процесора визначається архітектурою, тактовою частотою і об’ємом кеш-пам’яті. А велика частота потрібна, по суті, лише при складних математичних розрахунках. Отже якщо Ви не займатиметеся математикою на своєму комп’ютері або обробкою тривимірних зображень, то швидкість роботи визначатиметься збалансованістю всієї системи в цілому: кількістю оперативної пам’яті, швидкістю роботи жорсткого диска, процесором.

Важливими параметрами є те, наскільки процесор гріється і скільки споживає електроенергії. Від першого залежатиме шум від роботи системи охолодження, від другого – тривалість автономної роботи. Ці параметри визначаються архітектурою і частотою роботи. Отже знову ж таки є привід задуматися над економією електроенергії та необхідністю великої тактової частоти.

Кеш-пам’ять є блоком високошвидкісної пам’яті, в яку копіюються основні команди, „витягнуті” з оперативної пам’яті, чим підвищується продуктивність процесора. Процесори можуть володіти кеш-пам’яттю першого (L1) і другого (L2) рівнів.

Процесори, які використовуються в ноутбуках, відрізняються від тих, які встановлюються в настільні комп’ютери. Як в Intel, так і в AMD є спеціальні розробки для мобільних комп’ютерів. Ці процесори відрізняються впровадженням технологією по зниженню енергоспоживання.

Якщо передбачається купити ноутбук для роботи з офісними документами, то процесора з тактовою частотою 1.5 Ггц буде цілком достатньо. Для більш ресурсоємних задач (ігор, графічних редакторів) бажано купити ноутбук з процесором 2 Ггц і більше. Хоча не забувайте, що швидкість роботи залежатиме ще і від об’єму оперативної пам’яті.

Що ж до питання, з яким процесором купити ноутбук, то тут лідерство займає Intel. У більшості ноутбуків використовують процесори саме цього виробника. Головна перевага Intel – технологія SpeedStep, що дозволяє знижувати енергоспоживання процесора за рахунок зниження тактової частоти при простому або мінімальному навантаженню. Двохядерні, і навіть чотириядерні процесори для ноутбуків тепер не дивина. На зміну Intel Pentium M з’явилася версія процесорів для ноутбуків Intel Core Duo і Intel Core 2 Duo. Після цього почались процесори серій Intel Core i3 / i5 / i7. А нещодавно з’явились і нові процесори серії Core M. Але не можна сказати, що процесори AMD сильно відстають в цій області. Версія AMD Turion 64 випущена спеціально для ноутбуків, де також використовується власна технологія (Power Now!) по зниженню енергоспоживання. Результати багатьох тестів показують, що при мінімальних навантаженнях (робота з текстом, прослухування музики), процесори Intel споживають менше енергії. Якщо ж ви збираєтеся купити ноутбук для роботи в графічних редакторах, то краще зупинятися на варіантах з процесором від AMD.

Купити ноутбук з більшою тактовою частотою процесора, окрім високої продуктивності, краще ще і з тієї точки зору, що вони частенько володіють нижчими показниками енергоспоживання. І як наслідок виділяють менше тепла, знижується рівень шуму від вентиляторів.

Як правило, процесор у ноутбуці можна поміняти на кращий майже завжди. Важливо лише вибрати «правильний чіпсет», який зможе працювати з вашим майбутнім процесором. Питання заміни процесора у ноутбуці – це лише питання для вашого гаманця і хороших інженерних здібностях.

Материнська плата

Виробник прагне зменшити розмір, вагу ноутбука, тому кожна модель має спеціальну материнську плату. Тому можливості її заміни при апгрейді не існує. Головне, щоб на ній був додатковий слот (один або два) для нарощування оперативної пам’яті. В окремих ноутбуках є можливість доставляти в внутрішній PCI-E слот 3G модем, чи наприклад планку intel turbo memory.

Як вибрати жорсткий диск (HDD) ноутбука

Жорсткий диск (HDD) як для ноутбука, так і для настільного ПК залишається основним носієм інформації.

З яким об’ємом жорсткого диска купити ноутбук, залежить від роду завдань, що покладаються на нього. Природно, залежно від параметрів жорсткого диска змінюватиметься і вартість ноутбука.

Вінчестер ноутбука має свої особливості, пов’язані з прагненням виробників до компактності і зниження енергоспоживання кожної моделі. По-перше, вінчестери для ноутбуків менші по розмірах в порівнянні з тими, що є в настольних ПК. По-друге, вибір ноутбука залежатиме і від швидкості обертання шпінделя жорсткого диска. В цілях економії енергоспоживання жорсткі диски на ноутбуках мають швидкість обертання не більше 5400 об/хв, навіть при об’ємі 250 Гб. А для офісної роботи краще буде купити ноутбук з жорстким диском на 5400 об/хв (хоча може і вистарчити 4200 об/хв). Але тепер ДУЖЕ рідко використовуються жорсткі диски 4200 об/хв, а диски на 7200 об/хв. вже стали звичним компонентом високопродуктивних ноутбуків.

Також варто відзначити, що зараз вже у багатьох моделях використовуються SSD накопичувачі, які відзначаються меншою вагою та значною вищою швидкістю роботи.

Можливість заміни на жорсткий диск більшого об’єму залежить від кожної окремо взятої моделі. Тому перш, ніж купити ноутбук уточнюйте цю деталь. Заміна жорсткого диску в ноутбуці – це друга по складності процедура після заміни оперативної пам’яті. Також завжди залишається варіант підключення додаткового зовнішнього жорсткого диска через USB 2.0 та USB 3.0 порти, але таке рішення не завжди зручно.

Скільки потрібно оперативної пам’яті

Мінімальний об’єм оперативної пам’яті ноутбука необхідний для повноцінної роботи 2 ГБ. Для роботи з ресурсоємними програмами бажано купити ноутбук, з оперативною пам’яттю починаючи від 4 ГБ. Як і на звичайному комп’ютері при нестачі оперативної пам’яті частина даних прямуватиме на жорсткий диск. А це у свою чергу зменшить швидкість роботи і підвищить витрати енергії. Тому необхідність додаткового слота розширення оперативної пам’яті, повинно вплинути на те, який купити ноутбук. Причому, який тип (DDR, DDR2, DDR3) використовуватиметься, не є настільки важливою умовою, оскільки тести показують, що різниця в швидкості їх роботи незначна. Швидкодія системи залежить також від типу/виду самої оперативної пам’яті так як є планки DDR2 що працюють на частоті 400 МГц, а є такі, що на 800 МГц.

Вибір відеокарти ноутбука

 

Відеокарту для ноутбука, зазвичай, вибирати не доводиться. Купити ноутбук можна лише з відеокартою встановленої виробником. Спочатку цій деталі віддавалося невелике значення, оскільки ноутбуки випускалися як пристрої для роботи з документами. Зараз же коли потреби користувачів зросли, можна купити ноутбук і з досить потужною встроєною відеокартою з об’ємом власної пам’яті до 4 Гб.
Основне питання у виборі відеоадаптера полягатиме в тому, відеокарті якого типа віддати перевагу, вбудованій або не інтегрованій. Практично по всіх параметрах не інтегровані відеокарти демонструють значно більшу продуктивність, але при цьому наявність в ноутбуку такої відеокарти, відчутно підвищує його вартість. Для складних математичних розрахунків краще використовувати графічну карту із спеціальними технологіями підвищення продуктивності – в nVIDIA ця технологія називається CUDA, проте не всі відео карти nVIDIA її підтримують.

Однак не варто звертати занадто велику увагу на графічні карти до ноутбуків. Якщо у вас ноутбук вартістю десь не більше 1200 $, то скоріше за все у вас просто графічний процесор запаяний у материнку від певного виробника Intel, nVIDIA, ATI. Після 1200$ починаються ноутбуки (в основному класу gaming laptop або mobile workstation), що мають окрему графічну карту, з PCI-E інтерфейсом.

Звукова карта ноутбука

Звукова карта в ноутбуку, як правило, вбудована і має всі стандартно необхідні можливості. Вбудованого кодека AC’97 достатньо для відтворення аудіофайлів. На ноутбуку також є вбудовані колонки. Вони володіють невеликою потужністю, тому якщо ви хочете якісніший звук, то варто купити до ноутбука колонки окремо. Головне, щоб на звуковій карті був аудіовихід. Але не переживайте, якщо у вас у ноутбуці немає окремо аудіо входу і входу для мікрофону – більшість вбудованих звукових карт при ввімкненні пристрою в відповідний вхід дозволяють сконфігурувати його як вхід на мікрофон чи т. зв. line-in.

Клавіатура і тачпад ноутбука

Клавіатура ноутбука дещо відрізняється від стандартної. У гонитві за компактністю клавіші можуть мати нестандартні розміри і розташування. Найчастіше частини клавіатури з буквами робляться повнорозмірними, а деякі функціональні клавіші не лише менші, але і розташовуються по-іншому. Можлива навіть така тонкість: клавіші з українськими буквами Ґ, Ж, Є, Х, Ї, Б менші за інші, оскільки при англійській розкладці вони не відповідають за вивід букв.

Також, якщо ви купуєте ноутбук не в Україні, а наприклад везете ноутбук із США чи ноутбук із Польщі, то там на клавіатурі точно не буде українських букв. Цю проблему можна вирішити декількома способами:
– замовленням та заміною клавіатури в ноутбуці на аналогічну з кириличними буквами;
– наклейкою деколі українських букв на клавіатуру;
– самостійній модифікації клавіатури ноутбука додаванням кирилиці.

Тому перед тим, як купити ноутбук варто звертати увагу на клавіатуру. А краще навіть спробувати понажимати клавіші, виконати ряд звичних дій, адже багато клавіш можуть знаходитися в нестандартних місцях.

Замість миші в ноутбуках застосовуються інші пристрої. У більшості це TouchPad – сенсорна панель, водячи пальцем по якій ви управляєте курсором. “Клікати” можна або по самій панелі, або по кнопках, розташованих поряд з панеллю. Переважно купити ноутбук можна лише з сенсорною панеллю, вона набула широкого поширення із-за зручності і надійності. Також можна купити ноутбук з пристроєм позиціювання TrackPoint. Це невеликий джойстик, розташований в центрі клавіатури. Джойстик реагує на напрям і силу натиснення. TrackPoint зручний тим, що не потрібно прибирати руки з клавіатури.

Якщо ж вам жоден з цих пристроїв не здасться зручним, то у деяких моделях мишка поставляється відразу в комплекті. Але її можна купити і окремо, як недорогу, звичайну і функціональну мишку, так і такі цікаві варіанти, як проекційні мишки.

Мережева карта, модем, модуль Wi-Fi ноутбука

Комунікаційні можливості мають велике значення для кожного, хто збирається купити ноутбук. Тому в сучасних моделях ще може бути присутній модем (стандарт V.90/V.92, 56k). Також вбудована мережева карта Ethernet 10/100 Мбіт/с. Все більше поширення отримує безпровідний Ethernet (Wi-Fi) стандарту 802.11 b/g. Купити ноутбук з модулем Wi-Fi сьогодні не проблема, 99% моделей оснащено ним.

Які порти мають бути у ноутбука

Додаткові можливості підключення надають порти і роз’єми входу/виходу ноутбука.

В першу чергу це USB-порт, за допомогою якого можливе з’єднання з багатьма пристроями. Тому бажано, щоб цей порт був присутній (від одного до чотирьох). Потім слідує Bluetooth, інфрачервоний порт (IRDA) та інші. Ці порти в основному використовуються для з’єднання з мобільними пристроями (стільниковий телефон, КПК). Краще купити ноутбук з Bluetooth, оскільки швидкість передачі даних по ньому вища, ніж через інфрачервоний порт. Але все залежить від наявності Bluetooth або Іч-порта в пристроях, з якими ви працюватимете.

Порт PCMCIA залежно від типу дозволяє підключити різні пристрої. Type I дозволяє підключити додаткову оперативну пам’ять. Type II використовується для підключення модему, факсу, плати SCSI і інших пристроїв. Type III призначений для з’єднання з додатковим жорстким диском.

Також при потребі можна купити ноутбук з портами для підключення відео і фототехніки (IEEE1394), до звичайного монітора (VGA), ТБ-виходом – HDMI, аудіо входом/виходом, а також слотом для карт пам’яті (SD, MMC, MS).

Вага, розмір, корпус ноутбука

Також при вирішенні питання про те, який купити ноутбук, не варто забувати про його вагу і розміри. Відразу пораджу купити для ноутбука спеціальну сумку.

Повнорозмірний ноутбук, здатний замінити повністю настільний комп’ютер, але при цьому його вага може досягати 5 кг. На вагу ноутбука впливає не лише великий дисплей, але і інші комплектуючі. Жорсткий диск, DVD/RW-привід, дисковод можуть бути зовнішніми.

Якщо ви часто носите ноутбук з собою, то бажано придбати компактнішу модель (1-2 кг). Але при цьому, якщо постійно носитимете з собою зовнішній DVD/RW-привід ноутбука або додатковий вінчестер, то розрахуйте повну масу з ноутбуком.

Матеріал корпусу ноутбука також має значення. Він не лише захищає ноутбук від пошкоджень (особливо потрібний захист дисплею), але і надає йому додаткової ваги. Найнадійнішим варіантом буде купити ноутбук з корпусом з алюмінієвого сплаву. Але якщо вже доведеться купити ноутбук з корпусом з пластика, то і він прослужить довго, головне дбайливо поводитися з ним. Обробка корпусу шкірою зустрічається лише в елітних дорогих моделях.

Висновки

Ця основна інформація допоможе вам купити ноутбук необхідної комплектації. Питання, пов’язані з сервісним обслуговуванням і модернізацією, обов’язково потрібно буде уточнювати в магазині. Також не забудьте перевірити перед купівлею комплектацію ноутбука.

Головне, не чиніть поширеної помилки – купити ноутбук, вибираючи виключно по престижній марці. Ноутбуки фірм ASUS, Acer, Toshiba, Sony, Dell, HP завоювали певну популярність на ринку, звичайно, не останню чергу за рахунок якості. Але це зовсім не означає, що купити ноутбук Samsung, Fujitsu Siemens або LG рівносильно втраті в якості. Серед моделей цих фірм ви також можете знайти гідну модель, яка послужить довгі роки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *