В нас цей телефон, звичайно, що – показник статусу його власника.
На презентації сам Steve Jobs назвав його “революційним пристроєм, що поєднує в собі три революційні пристрої: iPod, портативний інтернет-переглядач та телефон”.
Тож давайте дізнаємось краще, що це за такий революційний пристрій.
Вступ:
Знаєте, я завжди дивився на Sony PSP і її великий екран думав: от якби в ній була можливість дзвонити – то я б її точно б купив. Так мабуть і думали розробники в Apple на чолі з Стівом Джобсом, коли зародилась ідея iPhone.
Коли він вийшов у світ цей телефон буквально перевернув бачення смартфону та мобільного телефону в користувачів.
Вийшовши вперше у продаж влітку 2007 році він фактично розпочав нову сторінку, еру у мобільних телефонах.
Так, саме після нього на мобільні телефони почали встановлювати давачі (датчики) рівня освітленості, визначення руху та положення в просторі телефону і зрештою після нього почали випускати мобільні телефони з великим чутливим на дотик (сенсорним) екраном.
Що ж таке iPhone в українському розумінні?
Мабуть найкраще зрозуміти, що означає iPhone може лише американець, для якого природнім є словосполучення: «здоровий егоїзм».
Якщо уявити що це все відбулось в Україні, то це б звучало, як: «Степан Праця з компанії Яблуко презентував новий революційний 3-в-1 пристрій-телефон під назвою яТелефон».
Ну, як вам звучить? Якось зовсім не по-нашому.
Нам нелегко у цьому зрозуміти американців, і тому більшість українців і сприймають iPhone, як ще одну дорогу американську фішку чи мрію, культову річ від Apple, а дехто і як засіб показу свого престижу, іміджу.
Чому iPhone так приваблює людей?
По-перше він має класний стиль, що робить його бажаним для багатьох людей, що хочуть вирізнитись серед натовпу.
По-друге великий 3,5 дюймовий чутливий на дотик (сенсорний) екран.
По-третє хороше функціональне меню, що не перевантажує надмірно систему та дозволяє зручно керувати пристроєм.
А ще в ньому одним із перших був роз’єм для звичайних 3,5 мм слухавок, що не потребує купівлі додаткових гарнітур та інших пристроїв, якщо ви просто хочете послухати музику на своєму телефоні.
Він одним з перших у мобільних телефонах мав можливість під’єднуватись до Інтернету за допомогою вбудованого Wi-Fi адаптеру.
Цей список можна продовжити набагато далі, але я лише додам, що не варто забувати, що різноманіття програм та ігор для нього вдало використовують його давач руху (accelerometer): програми що визначають кут нахилу телефону до горизонту і працюють, як електронний рівень (васервага) та ігри, де повертати ігровим болідом можна за допомогою повороту телефону; та доторковий екран (touch screen), що дуже дотепно використовується в одній з ігор, як бігова доріжка для пальців :), та багато-багато інших програм. Станом на 4 листопада 2009 року Apple повідомила нам, що тепер в iTunes Store в наявності більш як 100000 програм (серед яких є чимало безкоштовних). Мабуть, саме тому Nokia вже запустила схожий магазин з програмами для своїх телефонів Ovi Store.
Історія iPhone
Офіційно вперше iPhone було анонсовано 9 січня 2007 року в США. Проте в продаж в цій же країні поступив лише влітку.
Як бачимо цей пристрій викликав справжній фурор і ажіотаж довкола себе.
Основні його характеристики:
– великий 3,5 дюймовий чутливий на дотик (сенсорний) екран з можливістю одночасно керувати за допомогою двох пальців;
– 2.0 мегапіксельна камера з програмою упорядкування зображень найкращою серед мобільних телефонів;
– вбудований Wi-Fi адаптер;
– 128 MB оперативної пам’яті;
– об’єм пам’яті 4, 8, & 16 Гб;
Більш детальніше про можна дізнатись у нашій статті про iPhone першого покоління.
Друга генерація iPhone була анонсована через рік від початку продажу першої у США: 9 червня 2008 і отримала назву iPhone 3G.
Від першого iPhone він відрізняється досить суттєво як ззовні, так і всередині:
– дизайн задньої кришки: для кращого з’єднання з мережею вона пластмасова (а не алюмінієва) та випукла (а не рівна);
– кольором задньої (чорний або білий) кришки,
проте білий колір можливий лише у 16 Ґб версії.
– трошки більшими розмірами:
– цей телефон почав підтримувати 3G зв’язок;
– трошки збільшився час розмови по телефону (10 годин в 2G), відео (до 7 годин) і аудіо (до 24 годин);
– з’явився вбудований GPS та підтримка 3G зв’язку;
– з виходом цього телефону були усунені деякі його недоліки, найбільшою серед яких – його ціна;
– меню телефону також дещо покращилось;
Детальніше дізнавайтесь з нашої попередньої публікації про iPhone 3G.
Найновіша модель iPhone на сьогодні: iPhone 3G S.
Ця модель вийшла офіційно анонсовано 9 червня 2009 року. З її приходом перестали випускати iPhone 3G 16 Гб, проте все ще залишили чорну версію iPhone 3G (8 Гб) за новою супердоступною (правда лише для американців) ціною: 99$. На перший погляд третє покоління цього телефону не відзначається ніякими покращеннями. Це лише тому, що всі покращення стосуються апаратного забезпечення та версії операційної системи. У iPhone 3G S збільшився обсяг оперативної пам’яті до 256 Гб та частота роботи процесора з 400 МГц зросла до 600 МГц.
Через це і покращилась операційна система iPhone OS. Версія 3.0 дозволяє:
– «редагувати» відео (пишу в лапках, бо редагуванням вважається обрізання непотрібних частин з відео);
– запис та редагування аудіо нотаток;
– як завжди за допомогою iPhone 3GS ви можете легко в декілька доторків до екрану поділитись через Інтернет з своїми друзями всіма своїми емоціями та враженнями;
– знову трошки збільшився час роботи телефону в режимі розмови в 2G-мережах, та час перегляду відео і слухання музики;
– з’явилась можливість керувати телефоном за допомогою голосу;
– у камери нарешті з’явися регульований фокус;
– камера стала на 1 Мегапіксель кращою;
– покращилось керування елементами меню;
– з’явилась можливість MMS;
Більш детальніше про iPhone третього покоління в нашій попередній статті.
Чого досі бракує y iPhone:
Наразі iPhone офіційно не підтримує OBEX протокол для передачі файлів. Це означає, що він не може передавати файли/музику/зображення через Bluetooth. Проте, мабуть є піратські програми і для цього.
Також iPhone досі підтримує Flash і JAVA.
Ну і як на мене, йому бракує потужнішої камери.
Цікаві психологічні спостереження:
Якщо фото першого iPhone були в основному на чорному фоні,
то в всіх фото наступних поколінь (iPhone 3G та (iPhone 3GS) на білому фоні:
Опишемо деякі особливості iPhone:
Інтернет:
До Інтернету iPhone може приєднатись двома способами: використовуючи Wi-Fi – мережу та використовуючи мережу стільникового зв’язку. iPhone 3GS має швидкість під’єднання до 3G мереж до 7.2 Мб в HSDPA мережах. По замовчуванню iPhone сповістить вам про знайдену доступну Wi-Fi мережу та запропонує під’єднатись до неї (і у випадку закритості запитає про пароль).
Також існують певні обмеження на стягування файлів: через мережу стільникового зв’язку ви можете стягнути файли розміром не більше 10 Мб. На стягування по Wi-Fi обмежень немає. Найбільшу швидкість стягування по Wi-Fi iPhone-ом 3G зафіксовано в 1.4 Мбіт/с в США.
За технічною характеристикою максимальний час користування Інтернетом в iPhone 3G S складає: до 5 годин в 3G-мережах та до 9 годин при з’єднанні через Wi-Fi.
Клавіатура iPhone:
В iPhone клавіатура лише віртуальна на екрані. вона може бути в горизонтальному і вертикальному положенні. Також цей телефон підтримує можливість авто вводу тексту, перевірку правопису та динамічний словник, що «сам вчиться». З версії 3.0 з’явилась можливість легкого вирізування, вставки і копіювання тексту.
Мультимедійні можливості:
Відмінна риса всіх iPhone-ів великий 3,5 дюймовий екран.
.
На ньому ви можете переглядати відео до 10 годин та слухати музику протягом 30 годин. Хороші показники.
Камера на жаль лише 3.0 мегапіксельна. Проте, фотографії на ній виходять якісні.
Cписок його основних програм – можливостей iPhone 3G S:
– телефон; – пошта; – інтернет-переглядач Safari; – мультимедійний плеєр iPod; – повідомлення; – календар; – фото; – камера; |
– Youtube; – фондові акції; – мапи; – погода; – голосові занотовування; – нотатки; – годинник; – калькулятор; – налаштування; |
– крамниця iTunes Store; – крамниця програм; – компас; – контакти; – Nike + iPod; – функції доступу для людей з особливими потребами; допомога/довідка; |
– крім того ще більш як 100000 програм в крамниці iTunes Store, які вдало використовують давачі (датчики) руху (accelerometer sensor) , близькості (proximity sensor) та рівня освітленості (ambient light sensor);
На сьогоднішній день існують навіть програми, що за допомогою додаткових пристроїв дозволяють керувати автомобілем за допомогою вашого iPhone.
Тепер за допомогою iPhone ми можемо відчиняти/зачиняти вікна, двері у авто, а також заводити двигун та їздити. Але як на мене щось воно занадто неправдоподібно.
iPhone і українська мова:
Якщо ви думаєте, що у iPhone лише англійська чи російська розкладка клавіатури, то пора змінити цю думку. На цьому сайті бачимо, завдяки праці окремих «хакерів» це було можливо вже у першому поколінню цього телефону. Проте дивно, що ця сторінка не оновлювалась ще з 23 березня 2008 року.
На сьогодні Apple офіційно пише, що в iPhone є українськомовне меню, українські словники для написання текстів та підтримка української мови.
Можливості купити iPhone в Україні
Сьогодні цей пристрій є мрією багатьох, проте не всі можуть собі дозволити його купити: у деяких країнах він не продається офіційно і ціна в нього не дешева. Україна теж належить до переліку тих країн, де iPhone не продається офіційно. Цим це зумовлено залишається загадкою.
Мені відомо те, що в Америці для купівлі iPhone слід мати кредитну картку. Це, мабуть зумовлено тим, що потрібна детальна інформація стосовно покупця та його місця проживання протягом останніх півроку.
Я задав електронним листом компанії Apple питання, чому вони не продають в Україні iPhone 3G (3GS тоді ще не випускали)? Це було нелегко, так як на сайті їхній розділ підтримки дуже заплутаний і тяжко найти електронну адресу куди б можна було звернутись. Відповідь чекаю і досі…
Дивно також і те iPhone продається офіційно у наших сусідів: Росії та Польщі (звідки переважно і він крадеться для продажу в Україну). Найцікавіше те, що в Росії iPhone 3G і iPhone 3GS продається у таких операторів, як МТС та Beeline, що теж мають чималу сітку в Україні.
Чому ті ж компанії, що продають iPhone в Росії (МТС та Beeline) не продають його в Україні в своїх представництвах? Мабуть це зумовлено тим, що у них немає свого обладнання (станцій) для 3G зв’язку.
Звідси питання: чому Utel не продає iPhone 3GS? Це питання я зареєстрував на днях у їхній службі підтримки, спілкуючись з оператором Марія. Подивимось чи буде їхня відповідь такою ж як і компанії Apple.
Продаж iPhone мені здається більш ніж можливим, так як в Україні при під’єднанні “на контракт” у Вас беруть ваші повні особисті дані, включаючи номер і серію паспорту. Отож найти власника, який захоче поцупити iPhone, не дотримавши контракту дуже легко.
Проте, мабуть не всі це розуміють.
Наразі всім охочим купити iPhone 3GS чи iPhone 3G можна у перекупників: і ціни починаються десь від 3400 грв. за iPhone 3G 8 Гб. Звичайно, що вживаний, але в хорошому стані,.
Зламування iPhone
Компанія Apple приклала чимало зусиль для закодування/контролювання певних функцій iPhone. Для отримання доступу до повного набору функцій iPhone повинен бути активований (призначений телефонний номер та оператор) через iTunes Store. Проте спільнота хакерів винайшла чимало “обхідних шляхів”, які звичайно не схвалює компанія Apple, загрожують власникові такого пристрою втратою гарантії.
Зазвичай без активації iPhone блокує доступ до своїх мультимедійний функцій та Інтернету. Проте для першого iPhone вже 3 липня 2007 року Jon Lech Johansen повідомив весь світ, що йому вдалось активувати iPhone за допомогою набору власних програм та модифікації бінарного коду програми iTunes. Цю маніпуляцію згодом назвали “jailbreaking”.
“jailbreaking” (читаємо джейлбрейкінг) .
Операційна система iPhone перевіряє чи є у програми, яку ви хочете записати у телефон криптографічний підпис, підтверджений компанією Apple. Джейлбрейкінг дозволяє вам використовувати програми не підтверджені офіційно компанією Apple. Це досягається за допомогою невеликої зміни “прошивки” телефону. Проте джейлбрейкінг не розблоковує SIM-карту. Також є можливість заразитись вірусом, що придумав 21-річний австралійський студент технічного коледжу Ashley Towns. Вірус використовує типовий пароль в SSH-протоколі розблокованого пристрою, для того, щоб шкодити користувачам інфікованих пристроїв.
Розблокування SIM-карти.
На початку користування iPhone “зашитий” під певного оператора стільникового зв’язку. Проте на відміну від більшості телефонів iPhone не може бути розблоковний введенням певного коду. Це пов’язано з тим, що стан «заблокований/розблокований» записаний на серверах компанії Apple та прив’язаний до певного IMEI, та встановлюється, тоді, коли ви активовуєте iPhone.
Виявилось, що при повному розблокуванні iPhone треба подолати декілька шарів закодованого ключа доступу до центрального процесору телефону. Інформацію, що ви збираєтесь туди перезаписати повинна бути підписана спеціальним закодованим ключем від Apple. Проте хакери все-ж-таки спромоглися подолати цю перешкоду.
Перший спосіб розблокування iPhone з’явився на 60-ий день після виходу самого iPhone. Це було досить ризиковано, так як розблокування проводилось шляхом закорочення певних контактів на платі; одночасно при цьому треба було використовувати спеціальну програму. Ризик полягав в тому, що для цього вам необхідно було розібрати iPhone, а також у тому, що не кожен телефон розблоковувався таким чином. Деякі просто згорали.
Далі певна тіньова компанія почала продавати програму, яка розблоковує iPhone, проте вже зовсім згодом з’явилась команда під назвою Dev Team, що розповсюджувала свою просту програму для розблокування iPhone цілком безкоштовно.
Отож, як працює розблокування iPhone?
В головному процесорі є три сектори з прошивкою, що зберігаються у т. зв. “nor” (напівпостійна пам’ять). Три сектори “nor” – це завантажувач (bootloader), в наступному секторі записана основна інформація прошивки і керує більшістю функціями та третій сектор т.зв. “eeprom”: окремий біт інструкцій, що керує секретними частинами програмування, в тому числі і SIM-картами.
Отож вперше додумались, як розблокувати iPhone російський хакер та підліток з штату Н’ю Джерсі, змінивши два байта інформації у eeprom та використовуючи «програмне закорочення» під час якого nor використовує власний завантажувач (ними ж написаний) та завантажує 2 байтний патч, що розблоковує iPhone.
Усі ці дії ви робите, коли стягнувши відповідну програму розблоковуєте свій iPhone.
Витривалість та стійкість до подряпин iPhone
У iPhone стійкий до подряпин скляний екран. У найновішому iPhone 3GS на екран нанесене спеціальне покриття, що запобігає виникненню відбитків пальців на ньому.
Стосовно витривалості iPhone і його екрану рекомендую подивитись відео від PCWorld, де над цим пристроєм проводять тортурні тести:
Висновки
Загалом iPhone все ще тримається серед лідерів серед смартфонів з екраном, що реагує на доторк. Проте конкуренти вже сильно наступають йому на п’яти: Nokia N97, N97mini, 5800 xpressmusic, 5800 Navigation Edition, 5530 xpressmusic, 5230, і нарешті флагман N-серії: N900. Це лише список від Nokia, не забуваємо, що ще є багато моделей від LG (Chocolate Touch (VX8575), Bliss (UX700), Spyder II (LG840), Spyder (LG830), Tritan (UX840), Tritan (AX840), enV Touch (VX11000 ), Xenon (GR500), Versa (VX9600), Vu (CU920), Incite (CT810), Rhythm (UX585), UX830, Vu (CU915/CU920), Glimmer (AX830), Voyager (VX10000), Venus (VX8800), Viewty (KU990), Prada II (KF900), Prada (KE850), KM900 (Arena), KS20),
Samsung (Instinct s30 (SPH-m810), Instinct (SPH-m800), Impression (SGH-a877), Eternity™ (SGH-a867), Instinct (SPH-m800), Memoir (SGH-t929), Omnia (WiTU) II (SCH-i910), Omnia (WiTU) (SGH-i900), Omnia HD (i8910), Behold (SGH-t919), Finesse (SCH-r810), Glyde (SCH-u940), Delve (SCH-r800), Galaxy (i7500)), HTC (HD2, Tattoo, Touch2, Hero, Magic, Touch Diamond2, Touch Cruise (09), Touch HD, Touch 3G, Touch Viva, Touch Diamond, P3470, Touch, P6500, P6300, P3600, P3300, Dream), BlackBerry, Sony Ericsson. |
Цікаво, що камера Sony Ericsson Satio має 12 Мегапікселів, що в 4 рази більше, ніж в iPhone 3GS. Кількість моделей смартфонів з доторковими екранами постійно зростає.
Нам нічого не відомо про можливість керувати цими пристроями за допомогою багатьох доторків одночасно. Проте я впевнений, що у новому Symbian та Android (а саме цими системами керуються більшість сучасних смартфонів з доторковими екранами) з’явиться така можливість, якщо її ще немає.
Справді iPhone далеко не ідеальний варіант: не дуже потужна камера (як на сучасні мірки для телефонів такого цінового діапазону);
– в меню все добре, проте не ідеально: скажімо, якщо треба перемкнутись між одночасно відкритими програмами (наприклад друкуючи текст відкрити калькулятор, а потім знову продовжити друкувати текст). В Nokia це робиться дуже просто (2-3 натискання), в iPhone для цього слід натиснути на ґудзик “Home”(додому), знайти в програмах калькулятор, далі порахувавши, знову натиснути на ґудзик “Home” та знайти вашу програму, де ви писали текст в списку програм і тоді її відкрити. Можна було простіше це організувати.
Також дивно чому екран досі співвідношенням 2:3. мабуть коли в iTunes Store будуть продаватись фільми в цифровому варіанті – з’являться iPhone-и і iPod-и з екраном 16:10, а то може й 16:9!
чим все-таки iPhone (АйФон) кращий за конкурентів?
– мабуть, витривалістю;
– брендовістю;
– особливою ОС;
– він ще досі залишається телефоном з одним з найбільших екранів, бо в конкурентів переважно 3,2 дюйми, а в нього 3,5.
– ціною (хоча він не є дешевим, проте дещо дешевшим за аналогічних конкурентів на ebay).