З кожним роком ціни на флеш-пам’ять знижується і SSD накопичувачі стають все більше і більше доступні для широкого загалу.
Саме тому ми вирішили вам розказати більш докладніше про можливості покращення вашої “машини”.
Сьогодні можливості встановлення SSD накопичувача у ваш лептоп чи нетбук дуже великі, адже основні виробники флеш – пам’яті пропонують нам чимало корисних варіантів.
Види SSD дисків
Пропонуємо вам невеличку класифікацію SSD дисків за способом їхнього під’єднання до лептопу/нетбуку (за видом інтерфейсу).
2,5″ SATA SSD диски
Найпростіший спосіб оновитись до твердотільного SSD диску це купити аналогічний до вашого HDD диску. Цей спосіб найпростіший, проте найдорожчий.
Також якщо в вас лептоп із DVD чи CD-ROM то ви можете купити спеціальний перехідник, який замість DVD чи CD-ROM створить вам ще один жорсткий диск. Туди теж можна вставити SSD диск і в результаті мати два диски SSD і HDD.
Ціни на SSD SATA диски в Україні починаються від 60$ за модель Kingston SSDNow V100 (32 Гб пам’яті) та OCZ Agility 3 SSD (60 Гб пам’яті).
В США за SSD диск ємністю 32 Гб ціна аналогічна, а OCZ Agility 3 SSD (60 Гб пам’яті) коштуватиме 70$.
mSATA SSD диски / mini PCI-E SSD диски
Вперше цей інтерфейс я побачив у перших нетбуках. Саме так, коли продавались моделі із 16 Гб дисками. Потім цей інтерфейс було використано MacBook Air 2010 року.
Цей інтерфейс можна використовувати у всіх лептопах і нетбуках, адже фізично і електрично він ідентичний до інтерфейсу PCI Express Mini Card, який є у всіх лептопах і нетбуках. Встановлення такого жорсткого диску нескладне, оскільки в більшості лептопів є два таких інтерфейси: один для Wi-Fi картки, а інший для 3G модему. Саме щілину для 3G модему можна використати для встановлення SSD диску.
Ціни в Україні на такі диски починаються від 60$ (Kingston SSDNow MS100) – 32 Гб пам’яті, та 65$ (OCZ Strata) – 30 Гб пам’яті.
В США за SSD диск ємністю 4 Гб ціна 25$ (Wintec), а за модель 30 Гб (ADATA XM13 AXM13S2-30GM-C) 65$.
ExpressCard SSD диски
Ці диски вмонтовуються в спеціальну щілину ExpressCard у вашому лептопі, яка у більшості лептопах пустує незайнятою.
Нетбуки рідше мають таку щілину, все-таки можна знайти деякі моделі, що її матимуть збоку.
В Україні на такі диски тяжко знайти, проте в США за такий SSD накопичувач ємністю 64 Гб пам’яті прийдеться заплатити 155$ (Wintec FileMate 3FMS4E064JM-R). Позитивом є також і те, що в комплекті додається USB шнур і даний диск можна використовувати, як “флешку”.
SSD диски – адаптери для карток пам’яті
В першу чергу цей варіант може підійти, якщо у вас старенький лептоп і жорсткий диск типу ZIF чи IDE – типу. Тоді можна знайти відповідний адаптер цього інтерфейсу до картки CF (Compact Flash), SD (Secure Digital), чи навіть microSD. Для найкращого результату вам краще пошукати “невидимий” для ОС адаптер та картки CF та SD з підвищеною швидкістю запису/зчитування даних.
Такі перехідники китайського виробництва можна купити за 3$ на іноземних інтернет-аукціонах. Далі ціна залежить від типу картки пам’яті, що ви оберете.
Аналогічні перехідники є і для SATA – інтерфейсу китайського виробництва, проте швидкість роботи контролера у мене викликає сумнів.
Висновок
SSD диски постійно активно розвиваються. Пришвидшення їм додає стрімкий розвиток планшетних комп’ютерів та ультрабуків.
Сьогодні вже заявлено новий інтерфейс для SATA µSSD, що буде встановлюватись на планшети найближчим часом. Sandisk вже виготовив перші моделі: Sandisk iSSD.
Звісно, що SSD диски ще потребують багато покращення і стандартизації, бо навіть великий об’єм пам’яті стає непотрібний, якщо немає якісного контролера, що справно керує ним. Що ми бачимо яскраво у швидкості “флешок” різних типів.
Проте перед тим, як ставити собі SSD у свій лептоп/нетбук вам слід обов’язково знати ці дві важливі речі про SSD диски :
1) SSD диски мають певний лімітний ресурс запису, після якого виробник не гарантує неушкодженість ваших даних. Тобто після певної кількості циклів запису вигорають блоки; після цього вже більше неможливо записати/зчитати в них інформацію.
2) з часом їхні показники швидкості запису/зчитування дещо зменшуються, про що свідчать відповідні тести Anandtech.
Саме тому сьогодні найбільш оптимальним покращенням лептопу є встановленням у нього невеликого за обсягом пам’яті SSD диску (4-16 Гб) для ОС та основних робочих програм, а зберігання основних даних на традиційному 500 чи 1000 Гб HDD диску.
В результаті ми отримуємо щось на зразок ультрабуку: встановивши ОС на SSD диск отримуємо високу швидкість, а основні дані можемо зберігати на нашому старому жорсткому диску.
Проте для цього слід обов’язково впевнитись, що ваш лептоп захоче завантажуватись з диску, що не є в головному SATA-інтерфейсі.
[…] 16 Гб Sata SSD, 2 Гб оперативки та вагою до 1,5 […]
[…] твердотілий, 128 ГБ SSD […]
[…] у виборі новітніх твердотільних жорстких SSD дисків для ноутбуків. […]
[…] байдужість до струсів сучасних SSD – дисків […]