OLPC XO-1: перший ноутбук для навчання дітей

З моменту з’яви у світ організації OLPC та випуску їхнього лептопу XO-1 вже пройшло чимало часу. Організація OLPC не стоїть на місці: перший лептоп був XO-1(Листопад 2007), з наступними оновлювали апаратне забезпечення: XO-1.5 (2009), а сьогодні – XO-1.75(2010).
Особливість цих лептопів у їхній дешевизні (100$/за лептоп), витривалості (розраховані на те, що ними користуватимуться діти) та енергоефективності (довга тривалість користування на батареї).
Ззовні XO-1.75 нічим не відрізняється від XO-1, тому наш опис про XO-1.75.

OLPC XO-1.75 – це оновлення лептопів XO-1 і XO-1.5. Завдяки останнім досягненням в комп’ютерній техніці вдалось покращити апаратне забезпечення лептопу не змінюючи його ціну і дизайн. Основний акцент було зроблено на використанні ARM-процесорів та покращення тривалості користування від батареї до одного дня. При цьому зовнішня функціональність і дизайн не змінюється, не змінилась і ємність батареї.

Дизайн і зовнішній вигляд XO-1.75

При першому погляді на XO-1.75 ви одразу зрозумієте що це за лептоп і для кого він призначений. Дизайн XO-1.75 цілком для дітей: яскраві контрасти кольорів, м’які заокруглені кути, невеликий розмір, ручка для перенесення.

 

Цей лептоп виготовляється лише одного кольору: біло-зелений.

Екран і звук XO-1.75

У XO-1.75, як і в XO-1 використовується 7,5-тидюймовий, TFT екран розширенням 1200×900 (пікс.) з LED-підсвічуванням. Зверніть увагу, що не зважаючи на невелику діагональ екрану, чіткість зображення дуже висока: 200 DPI. Екран працює у двох режимах: передавальний (transmissive): повноколірний (1 Ватт) та відбивальний (reflective): сірий екран (як в електронних книжках) який можна читати навіть під прамим сонячним освітленням (0.1–0.2 Ватт). Воно і не дивно, адже екран для XO виготовляє компанія PixelQi.

Завдяки основному процесору Marvell ARMADA 610 з вбудованим графічним пришвидчувачем, який дозволяє дивитись відео розширенням 1080p з частотою 30 кадрів/сек ми отримуємо прекрасне зображення.

Для читання екран цього лептопу повертається на 180 град і лептоп виглядає, як планшет (тільки без доторкового екрану). У такому положенні екран зафіксовується за допомогою магнітного замка, а-ля MacBook Pro.

 

На додаток до цього у цьому лептопі є ще один контроллер відео – DCON, який відповідає за зображення навіть тоді, коли центральний процесор перемикається в енергозберігаючий режим.

Звук відтворюють два вбудовані динаміки з обох боків екрану потужністю 1.4 Ватт.

Клавіатура і тачпад XO-1.75

Як і XO-1, XO-1.75 має суцільну прогумовану водо- і пиленепроникну клавіатуру з 80+ ґудзиками з ходом 1 мм.
Тачпад звичайний з двома ґудзиками, що дублюють мишку.
Хоча існують версії цього лептопу з тачпадом для стилусу (збоку тачпаду для пальців), проте він був лише у перших моделях: ХО-1.
На додачу до клавіатури на екрані є чотири навігаційні ґудзики та чотири ігрові ґудзики (для навігації, коли ви перевертаєте екран в режим читання).

 

Комплектація, порти та особливості XO-1.75

В комплектації OLPC XO-1.75 входять: лептоп, зарядний пристрій, батарея.
У OLPC XO-1.75, як і в XO-1 досить великий вибір портів: мережевий адаптер, вхід на стереомікрофон, слухавки, 3 USB входи.

 

OLPC XO-1.75 працює на операційній системі Fedora 14(Linux) із програмним забезпеченням від Sugar та робочим столом від GNOME. Тому фактично всі операційні системи, що підтримують ARM процесори можуть працювати у цьому лептопі.

Час роботи від батареї OLPC XO-1.75

За офіційними даними OLPC XO-1 працює в середньому 3 год;
OLPC XO-1.5 з кольоровим екраном працює від 3 до 5 годин;
OLPC XO-1.75 з кольоровим екраном працює від 5 до 10 годин.
ці дані підтверджуються тестами в інтернеті від різних користувачів.
Цікаво те, що максимальний час роботи від батареї для XO-1.5 з статичним зображенням на екрані (ввімкненим екраном), але вимкненим основним процесором, що досягається завдяки DCON відеоконтролеру, склав 12 год. 15 хв.(!!!).
Слід відзначити, що в OLPC XO-1/XO-1.5/XO-1.75 відсутній вентилятор для охолодження процесору. Так, процесор охолоджується природнім способом (пасивне охолодження).
Враховуючи те, що жорсткий диск електронний – отримуємо безшумний лептоп.

Технічні характеристики OLPC XO-1.75

Екран: 7,5” дворежимний екран від PixelQi, із розширенням 1200 × 900 (сірий екран)/ 984 × 738 (кольоровий екран), співвідношення сторін 4:3 із світодіодною підсвіткою (LED backlight).
Процесор: Marvell Armada 610 (400-1000 MHz, ARM-тип, 32 Кб L1 I-кеш, 32 Кб L1 D-кеш, 256 Кб L2 кеш; 0,8 Ватт, з вбудованою графічною картою (Qdeo-технологія)
Чіпсет материнської плати ENE IO3731
Відеокарта: вбудована в процесор (з можливістю кодування-розкодування відео чіткістю 1080p 30 кардрів/сек; вбудований 3D двигун рендерить 45 мільйонів трикутників/сек (MTPS))
Оперативна пам’ять: 512 Mб, або 1Гб (DDR3 DRAM) (запаяна в плату)
Жорсткий диск: твердотілий 4/8 Гб NAND flash, запаяний у материнку (збільшувати обсяг пам’яті можна за допомогою SD-карток та MicroSD (потребує самостійної припайки MicroSD-читача))
Пристрої для зв’язку та спілкування:
  • бездротові мережеві карти
Marvell 88w8686 WLAN модуль (802.11b/g) без Bluetooth; може створювати безпровідникові мережі і працювати навіть коли основний процесор спить;
  • дротові мережеві карти
відсутня;
  • вебкамера
Omnivision OV7670 (0,3 МП (640 x 480 Пікс (30 к/сек));
  • мікрофон
вбудований мікрофон;
Аудіо: два 1,4-Ваттні вбудовані у монітор динаміки, високоякісний аудіокодек Realtek ALC5631 (I2S)
Входи і виходи: вхід для блоку живлення, стереовхід для мікрофону, стереовихід на слухавки, 3-USB входи
Зчитувач мультимедійних карток: 2 в 1 (SD, MMC)
Тачпад: Тачпад з чіткістю 1000dpi та робочою площою 6,0 х 4,4 см
Додаткові особливості: вбудований трьохосний давач руху (Accelerometer)ST LIS3 та давач рівня освітленості;екран, що повертається на 180 градусів
Операційна система: Fedora 14(Linux) із програмним забезпеченням від Sugar та робочим столом від GNOME
Батарея: 2800/3100 мА Год(в залежності від виробника) 22 Ватт-год, 2 елементна, LiFePO4); до 10 годин роботи із мінімальною кількістю циклів утримування 50% проектної ємності: 2000 (!!!)
Вага: 1,45 кг (LiFePO4 батарея)
Габаритні розміри: 3 см х 23,04 см х 24,73 см (ТхШхД)
Наявність кольорів: лише один зелено-білий колір

Ціна і можливість купити OLPC XO-1.75 в Україні

Так, як цей лептоп є некомерційний, його неможливо купити в компанії OLPC. Проте поки на офіційному сайті точаться дискусії як випускати та продавати ці лептопи (адже вони унікальні за своїми особливостями і специфікаціями) для широкого загалу і за якою ціною, на інтернет-аукціонах їх можна знайти за 200-300$ у США.

Висновок

Звісно, що ви можете запитати: “навіщо писати про маловідомий лептоп, що навіть не продається офіційно?”

Проте як не парадоксально, але саме цей лептоп є унікальний за своїм дизайном, функціональністю, продуманістю.

Для економії енергії в ньому є допоміжний процесор, що зберігає зображення, коли основний “спить”. Аналогічно працює Wi-Fi мережева карта.

Чи не вперше в корпусі лептопу використовується процесор ARM-типу.

Найбільше мені подобається, що можна вимкнути підсвітку і читати екран при прямому сонячному світлі у сірому кольорі, як електронну книжку.

Енергоефективність (і відповідна продуктивність) цього лептопу вражає і я вважаю, що незабаром основні виробники лептопів почнуть теж використовувати основні технічні рішення цього лептопу.

 

Єдине, що можна сказати негативне про цей лептоп – це проблеми з купівлею такого лептопу: так як OLPC – організація некомерційна вони не продають лептопів. Проте я думаю, що це питання вирішиться з приходом XO-3 в кінці 2012 року.

1 коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *